Дистанційне навчання – вчителю
Алгоритм організації дистанційного навчання (практичні поради педагогам)
Продумайте стратегію дистанційного навчання, врахувавши таке:
- недостатньо давати увесь навчальний матеріал на самостійне вивчення учням;
- необхідно передбачити якісне комунікаційне супроводження онлайн ;
- забезпечити моніторинг успішності.
- Оберіть найзручніший інструмент взаємодії з учнями (огляд найбільш розповсюджених платформ, які можна використовувати для організації дистанційної навчальної взаємодії з учнями:
- ClassDojo– платформа, яку пристосовано для стаціонарних ПК, ноутбуків, планшетів та мобільних пристроїв (для останніх двох пристроїв треба встановити додаток). Принцип роботи простий і зручний: вчитель реєструється на платформі, створює свій «Клас», додає учнів та розсилає їм посилання на «Клас». Для зручності роботи вчителів-предметників це посилання можна скинути у групу в соціальних мережах (телеграм, вайбер, месседжер тощо), де з усіма учнями класу спілкується класний керівник. Комунікація вчителів і учнів відбуватиметься наступним чином: учасники «Класу» будуть бачити публікації від вчителя в хронологічному порядку. Це дещо схоже на звичну всім нам стрічку новин у соцмережах. Вчитель зможе прикріпити до матеріалів та завдань PDF-файли, посилання на вебресурси.
- Google Classroom— безкоштовний сервіс, яким може скористатися кожен, хто має обліковий запис у Google. Вчитель входить у систему та створює свій «Клас», де кожен вчитель-предметник буде публікувати навчальні матеріали, давати завдання учням та спілкуватися з ними. Посилання на свій «Клас» треба розіслати всім учням. Якщо діти користуватимуться платформою з телефону, мають завантажити однойменний застосунок.
- EdTed та com (допоміжні ресурси) – у цих додатках вчитель може брати готові відео та накладати на них запитання, відео- чи аудіокоментарі. Учні встановлюють застосунок на телефоні та вводять код класу, який дає вчитель. У цьому класі будуть з’являтися завдання від педагога. Коли учні переглядають навчальне відео, воно зупиняється на певній секунді та спливає завдання від вчителя. Його треба виконати одразу і тільки потім можна буде рухатися далі.
- – застосунок з підготовки до ЗНО. Необхідно учням зареєструватися на онлайн-платформі для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання Навчання тут цікаве, безкоштовне і доступне 24/7: онлайн-курси з основних предметів ЗНО, вебінари з найкращими репетиторами, тести, подкасти, матеріали для самопідготовки.
- Домовтеся з учнями про правила та дедлайн роботи ( крайні терміни, дату або час, до якого має бути виконано певне завдання) і дотримуйтесь їх.
- Обговоріть з учнями, у якому форматі вони будуть надсилати завдання. Це залежить від формату завдання (Google-презентації, Google-документи, спільний доступ до дошки Padlet).
- Розкажіть учням про web-ресурси та тренажери для дистанційного навчання. Зараз у відкритому безкоштовному доступі чимало онлайн-тренажерів, які допоможуть учневі перевірити завдання та себе:
- com.ua – тренажер з української мови;
- edu.vn.ua – дистанційна систему навчання для всіх предметів з 5-го по 11-й клас;
- org– система готових вправ з різних предметів з можливістю автоматичної перевірки.
Інструменти спілкування у дистанційному навчанні
- Електронна пошта (для організації спілкування вчителя й учня, учнів між собою).
- Форум з певної проблеми або теми (дозволяє приєднати різні файли певного розміру, наприклад, під час роботи групи учнів над проектом, створюються форуми для кожної окремої групи з метою спілкування під час проведення дослідження над вирішенням поставленого завдання).
- Чат – спілкування користувачів мережі в режимі реального часу, засіб оперативного спілкування людей через Інтернет. Є кілька різновидів чатів: текстовий, голосовий, аудіо-відео-чат. Найбільш поширений текстовий чат. Голосовий чат дозволяє спілкуватися за допомогою голосу, що під час вивчення іноземної мови у дистанційній формі є важливим моментом. Найбільш поширеними на сьогодні є Viber (миттєвий обмін повідомленнями для передання завдань учням для подальшого виконання), Telegram, WhatsApp.
- Відеоконференція – це конференція реального часу в on-line режимі. Вона проводиться у визначений день і в призначений час. Для якісного проведення відеоконференції, як і телеконференції, необхідна її чітка підготовка: створення програм (цим займається мережевий викладач), своєчасна інформація на сайті і розсилка за списком (виконує педагог-куратор). Відеоконференція – один із сучасних способів зв’язку, що дозволяє проводити заняття у «віддалених класах», коли учні і викладач знаходяться на відстані. Прикладами сервісів для організації групового вебконсультування на сьогодні є Skype, Google Hangouts, ZOOM.
- Соціальні спільноти. Наприклад, Facebook можна використовувати для отримання завдань учнями, проведення консультацій, взаємообміну довідковою інформацією, проходження тестів та ін. шляхом організації спільноти.
Інструменти для спільної роботи з учнями у дистанційному форматі:
- https://www.mentimeter.com/https://get.plickers.com/https://www.quizalize.com/(опитування та залучення групи до роботи);
- https://nearpod.com/https://kahoot.com/(проведення контрольних робіт, зрізів знань, тестів й оцінювання в ігровій формі);
- https://.com/ua(конструктор тестів, опитувань, кросвордів, ігор та комплексних завдань);
- https://learningapps./(готові навчальні вправи та інструменти для створення тестів, завдань);
- https://www.classdojo.com/uk-ua/(організація класу в працюючу спільноту з елементами гейміфікації);
- https://www.edmodo.com/(освітній сайт, який являє собою усічену соціальну мережу за типом Facebook, яка дозволяє спілкуватися вчителям та учням, об’єднавшись навколо процесу навчання у школі);
- (це система готових вправ з різних предметів, та ще й з можливістю автоматичної перевірки системою).
Безкоштовні освітні платформи
Відповідно до рекомендацій Міністерства освіти і науки України визначено добірку безкоштовних освітніх платформ, для організації навчальної взаємодії всіх суб’єктів освітнього процесу. Серед них:
Prometheus https://prometheus..ua/
EdEra https://www.ed-era.com/
Coursera https://www.coursera./
Matific https://www.matific.com/ua/uk/home/
KhanAcademy https://www.khanacademy./
Доступна освіта https://dostupnaosvita.com.ua/
iLearn https://ilearn..ua/
BeSmart https://besmart.study/
ЗНО-онлайн https://zno.osvita.ua/
Відкритий Університет Майдануhttps://vum.org.ua/
Codecademy https://www.codecademy.com/
Duolingo https://uk.duolingo.com/
Skills https://lingva.ua/
- Hogwarts is here http://www.hogwartsishere.com/
- На урок https://naurok.ua/
- Education https://www.youtube.com/education
Ефективні освітні ресурси, які доцільно використовувати для організації дистанційного навчання :
- https://learning.ua/ – математика, українська мова, для учнів 1-9 класів;
- https://childdevelop.com.ua/generator/letters/propisi.html/ – для першокласників (генератор прописів, математика, логіка);
- https://gcompris.net/index-uk.html – вправи на різні навички, від оволодіння клавіатурою до арифметики, читання, природи, абетки Брайля тощо (працює на комп’ютерах і планшетах);
- https://www.eduactiv8.org/screenshots/1/ – вправи з читання, математики, логічні ігри (поділено за класами);
- https://www.matific.com/ua/uk/guests/content/by-matific – ресурс присвячений математиці (є розподіл за класами);
- https://vchy.com.ua – математика;
- https://kunsht.com.ua/pro-proekt/ – освітня платформа для старших класів;
- https://educationpakhomova.blogspot.com/2020/03/10.html?m=1 – математика та фізика;
- https://studio.code.org/courses – інформатика.
Освітні платформи для дистанційного навчання, які на час карантину надають безкоштовний (або частково безкоштовний) доступ до своїх онлайн-курсів для всіх учителів та учнів
- Кейс-уроки з різних предметів http://www.edufuture.biz/ua/ ;
- Mozabook, прекрасний ресурс, де є електронні книги та експлейнери (відеоролики) українською мовою https://ua.mozaweb.com;
- Для молодших школярів (є пробна онлайн версія та платна версія) https://study-smile.com/;
- Добірка різних проектів https://diy.org/ ;
- Математика (на час карантину надає безкоштовний доступ до всіх онлайн-курсів з математики з 5-го по 9-й клас для всіх вчителів і учнів) https://gioschool.com/